Czyste oraz lśniące pomieszczenia sprawiają, że zarówno praca, jak i wypoczynek w nich stają się przyjemne. Ponadto porządek wpływa pozytywnie na samopoczucie, a także ogólną kondycję psychofizyczną, sprawiając, że mamy więcej motywacji do działania. Nawet uczniowie i studenci łatwiej skupiają się na nauce w pomieszczeniu, w którym panuje ład oraz porządek. Dlatego warto regularnie dbać o swoje otoczenie, systematycznie sprzątając. Jednak co zrobić, aby dbanie o czysty i estetyczny wygląd pomieszczeń przebiegało sprawnie, szybko oraz bezproblemowo. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które usprawnią sprzątanie.
Czy sprzątanie może być przyjemne? Wszytko zależy od Twojego nastawienia, organizacji, systematyczności, wyboru narzędzi do sprzątania oraz kilku innych czynników. Pamiętaj, jeśli zabierzesz się za sprzątanie całego domu od razu, wówczas przytłoczy Cię nadmiar obowiązków. Nie odkładaj pracy na potem. Dlatego systematyczność to zasada numer jeden. Regularna dbałość o porządek nie tylko skróci czas pracy, lecz również sprawi, że będzie jej znacznie mniej.
Powierzchnie często oczyszczane z kurzu i brudu rzadziej wymagają szorowania lub usuwania zaschniętych plam. Regularnie myte blaty w kuchni, okap oraz powierzchnia kuchenki do gotowania lub wnętrze piekarnika będą lśniły czystością! Kolejną zasadą okazuje się wybór odpowiednich akcesoriów do sprzątania i środków myjących.
Wybierz odpowiedni sprzęt do sprzątania i ciesz cię idealnym porządkiem w całym domu
Chyba nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że od jakości środków myjących oraz narzędzi do sprzątania zależą efekty pracy. Dlatego wybór każdego detergentu musi być przemyślany i staranny. Zwróć uwagę na skład środków czystości. Ponadto możesz również wykorzystać to, co masz w domu pod ręką, np. dodając odrobinę octu lub sody oczyszczonej do mycia podłóg, umywalek, kabiny prysznicowej, wanny, toalety, płytek.
Oprócz środków myjących należy dobrać odpowiedni sprzęt do sprzątania, który usprawni porządkowanie. Ważne, aby akcesoria te były wytrzymałe i odporne na zniszczenie nawet przy intensywnym ich użytkowaniu. Kupując narzędzia do sprzątania, zwróć uwagę na to, z jakich materiałów zostały wykonane. Powinny być mocne i solidne, wygodne w użytkowaniu, a także poręczne. Przykładem są kije z włókna szklanego, bez których trudno wyobrazić sobie zamiatanie i zmywanie powierzchni podłogowych mopem. Tego typu kije są wysoce higieniczne, ponieważ ich powierzchnia nie absorbuje bakterii. Jeśli szukasz pierwszej klasy narzędzi do sprzątania, odwiedź sklep internetowy Centrumhigieny.pl. Tu znajdziesz rozmaite akcesoria przydatne podczas wykonywania codziennych obowiązków domowych.
Zasada numer trzy – sprzątaj według planu i harmonogramu
Rozpoczynając porządkowanie pomieszczeń w domu, stwórz swój własny indywidualny plan działania. Skuteczne sprzątanie polega na tym, że nawet porządkowanie w domu musi mieć pewną spójność i logiczny ciąg. Możesz sprzątać pomieszczeniami. Jeden dzień, łazienka, jeden kuchnia, innego dnia salon, sypialnia i tak dalej. Dotyczy to głównie generalnych porządków wykonywanych raz w miesiącu, podczas których myjesz okna, odsuwasz szafki i łózka, a za nimi usuwasz zalegający brud. Natomiast jeśli chodzi o czynności wykonywane częściej, takie jak: ścieranie kurzu z szafek lub zamiatanie oraz zmywanie podłóg, czyszczenie urządzeń sanitarnych w łazience lub sprzętów kuchennych warto rozpisać swój indywidualny harmonogram i wykonywać systematycznie.
Czwarta zasada – unikaj zagracania domu
Pamiętaj, aby robić systematyczne porządki w szafach. Przeterminowane kosmetyki i żywność od razu wyrzucaj! Zużyty sprzęt musi trafić do elektrośmieci, a stare gazety i papiery oddawaj na makulaturę lub po prostu wyrzuć. Nie gromadź przedmiotów, powtarzając sobie „to mi się przyda”, bo prawdopodobnie już się nie przyda.
Jeśli (oprócz pamiątek) czegoś nie używasz przez długi czas, zastanów się, czy warto to przechowywać w domu; może się przyda, ale komuś innemu. Regularnie rób przegląd szaf ubraniowych i bez skrupułów wyrzucaj sprane, niewygodne rzeczy. Pamiętaj im mniej, tym lepiej. Reasumując, wyżej wskazane 4 złote zasady efektywnego sprzątania to klucz do czystego uporządkowanego domu oraz zaoszczędzenia mnóstwa wolnego czasu.
Materiał partnera