kot

Na co zwracać uwagę podczas wyboru imienia dla kota?

Koty to majestatyczne i wdzięczne zwierzęta, towarzyszące ludziom od tysięcy lat. Już w starożytnym Egipcie otaczano je szczególną czcią. Dziś, kiedy w naszym domu pojawia się nowy, futrzasty członek rodziny, jednym z pierwszych pytań, jakie sobie zadajemy, to jak go nazwać. Imiona są w końcu na całe życie. Na co zwrócić uwagę, wybierając imię dla kota?

Charakter zwierzaka

Mimo że nie znacie się jeszcze zbyt dobrze, bo spędziliście razem krótki czas, pewne prawidłowości w zachowaniu kota można zauważyć na pierwszy rzut oka. Niektóre z nich są hałaśliwe, dużo się komunikują i dają znać, kiedy coś idzie nie po ich myśli. Inne bardziej nieśmiałe, ciche, wolą obserwować sytuację z boku, zanim zdecydują się na zaangażowanie. Bywają koty radosne, biegające i wspinające się na niemal wszystko w domu lub melancholijne — ich ulubionym miejscem może być parapet lub ciepłe łóżko. Każdy z nich jest wyjątkowy i imię powinno to odzwierciedlać.

Aspekty praktyczne

Ważne, aby zwierzę reagowało na swoje imię, choć w przypadku kota może okazać się, że nie zawsze zawołany przyjdzie. Imię nie powinno być za długie ani zbyt skomplikowane. Dobrze sprawdzają się krótkie i dźwięczne ludzkie imiona, na które w ostatnim czasie panuje moda. Kot może zostać Heniem, Rysiem lub Zośką. Ewentualnie, jeśli wybrane imię jest dłuższe lub wieloczłonowe, można pomyśleć o zdrobnieniu. Nieskomplikowane imię powinno być łatwiejsze do wymówienia także dla dzieci.

Skojarzenia

Dobrym pomysłem może być nazwanie kota imieniem ulubionego bohatera książki, filmu czy przedstawienia. Dla czarnego kota takim imieniem byłby Batman, dla rudego Merida. Pokaże to również charakter właściciela oraz jego zainteresowania. Ponadto, imię nie powinno kojarzyć się źle lub być wulgarne, jest to nie tylko w złym guście, ale też może z czasem rzutować na odbiór zwierzaka przez innych. Dobrym pomysłem może być zaangażowanie w wybór imienia wszystkich domowników, członków rodziny lub znajomych, ich sugestie mogą okazać się bardzo pomocne.